10 asja, mida teevad targad vanemad

1. Nad palvetavad oma laste eest.

Vanemad, kes oma laste eest palvetavad, teadvustavad endale, et laste üleskasvatamine nõuab neilt suuremat tarkust, kui neil endil seda on. Luba oma lastel kuulda, kui sa nende eest palvetad. Omal ajal hinnatakse neid palveid kui kallihinnalist perekonna pärandit.

2. Nad ütlevad oma lastele tihti, et armastavad neid.

Paljude täiskasvanute emotsionaalsed probleemid on alguse saanud lapsepõlvest, kus nende vanemad neile oma armastust välja ei näidanud. Targad vanemad leiavad alati viisi, mille kaudu oma lastele iga päev armastust ja hoolimist väljendada.

3. Nad tunnistavad oma laste unikaalsust.

Iga laps on loodud Jumala poolt eriliseks. Ta on unikaalne alates oma juuste arvust kuni varba- ja sõrmejälgedeni. Ei minevikus, tänapäeval ega tulevikus pole ühtki inimest, kes oleks täpselt tema sarnane.

4. Nad väldivad pinnapealset suhtlemist.

Mõned vanemad suhtlevad oma lastega “jah, ei, ära tee, sellepärast, et mina käsin” tasandil. Need on vajalikud ja mõnikord ka kohased sõnad, kuid teadke, et selgitused ja põhjendused on laste jaoks sama olulised kui täiskasvanuile.

5. Tarkadel vanematel on oma lapsed kogu aeg meeles.

Kui me abikaasa või sõpradega oma lastest ei räägi, on see selge märk, et muud asjad on meie mõtetes olulisemad. See on äärmiselt tähtis, et me oma laste vaimse ja füüsilise heaolu peale sageli ja sügavalt mõtleksime.

6. Nad õpetavad oma lapsi.

Iga piibellik laste kasvatamist puudutav käsk on antud nende vanematele. Kasvatus hõlmab ka haridust. Seega peaksid laste kool ja õpetajad olema vanemate usu käepikenduseks. See on ka põhjus, miks nii paljud vanemad oma lastele kristlikku kooli soovivad. Kuid kasvatuse juurde kuulub ka teine dimensioon, mida saab pakkuda ainult kodu. Kõigis eluliselt tähtsates küsimustes valgustavad targad vanemad oma lapsi ise. Nad räägivad lastega inimsuhetest, isiklikust väärikusest, perekonna väärtusest, harjumustest, koguduse tähtsusest jm, mis elule sisu ja mõtte annavad.

7. Targad vanemad kontrollivad perekonna TV ja interneti kasutamist.

Nad lihtsalt ei luba televisioonil ja meie aja viimasel “kohtumõistjal” internetil oma laste elu peamise suunaja vanemlikku rolli üle võtta. See on väga tõsine küsimus. Kui vanematel puudub kontroll nende ajaneelajate üle, muutuvad lapsed laiskadeks ja ühekülgseteks.

8. Nad rajavad suhtlus-sildu.

Targad vanemad käivad läbi sugulaste ja sõpradega, kelle eluviisid lastele positiivset eeskuju annavad. Kui lastel on nende jaoks oluliste inimeste ringkonnas positiivne maine, püüavad nad seda ka edaspidi säilitada.

9. Nad inspireerivad lastes lootust.

Enamik lapsi on unistajad. Nad mõtlevad oma tulevikule. Sageli vajavad nende unelmad vanematepoolset mahendavat nõustamist. Kuid targad vanemad ei purusta kunagi nende lootusi. Nad räägivad oma unistajatega ja kaaluvad koos nendega erinevaid võimalusi, kuidas eesmärkideni jõuda ja seeläbi Kristusele au tuua.

10. Nad distsiplineerivad oma lapsi.

Sellega, et John ja Charles Wesley`l olid targad vanemad, on ilmselt kõik nõus. Olid ju nende pojad 18. sajandi Inglismaa suured evangelistid, kelle teenistuse kaudu levis vaimulik ärkamine läbi kogu Euroopa ja Ameerika. Distsipliini kohta ütles proua Wesley: “Kõigepealt tuleb saavutada võit laste tahte üle ning juhtida nad sõnakuulelikku meelsusesse. Kui jätame neid tihti õigeaegselt korrigeerimata, võib see neis tekitada harjumuspärase kangekaelsuse ja tõrksuse, mida hiljem on peaaegu võimatu võita. Millal iganes last korrigeeritakse, peab vanema sõna peale jääma. Seda pole sugugi raske teha, kui last liiga suure vabaduse andmisega varem põikpäiseks pole lastud kasvada. Isekus on patu ja hädade algus. Ükski järeleandmine selles küsimuses ei jää tagajärjeta, ükski keelamine kasu toomata.”

dr Paul A. Kienel